KUAFÖR

BALYAJ

Saçlarımız en kıymetli aksesuarımızdır. Kıyafetlerimizin, makyajımızın kısacası genel görüntümüzün güzel olarak algılanması için saçlarımızın da bakımlı olması gerekir.

Hava kirliliği, kireçli sular ya da boya gibi kimyasal ürünler saçlarımızın güzel görünmesini sağlayan sağlığı elimizden alabilir. Bu durumda saçımıza eski parlaklığını kazandıracak birçok bakım ürünü kullanıyor oluruz ancak her zaman için tatmin edici bir sonuca ulaşamayız. Bu noktada yapılabilecek en kolay yöntem saça ışıltı katacak boya yöntemleridir.

Genel olarak bakıldığında saçların ana rengine ışıltı katmak için yapılan işlemlerin tamamına röfle denilmektedir. Ancak röflenin de türevleri mevcuttur. Bu türevlerden birisi de balyajdır. Dilimize Fransızcadan geçmiş olan bu kelime anlamsal olarak bir maddenin süpürme yöntemi ile sürülmesi demektir.

TOPUZ SAÇ MODELİ

Saçlarımıza çeşitli işlemler yaptırır ve değişik modeller verdiririz. Eskiden özellikle düğün ya da özel bir gün için yapılan topuzlar günümüzde normal bir günde işe giderken bile yapılabilir hale geldi. Düğünler için yapılan topuzlar kadar profesyonel olmasa da şık ve modern bir görünüme kavuşmanın yolu topuzdan geçmektedir. Ayrıca oldukça rahat kullanımı nedeniyle her kesimin sıklıkla tercih ettiği bir durumdur.SAÇ YIKAMA

Saçlar her kadının en güçlü silahıdır. Kimi gün makyaj yapmadan ya da cilt bakımını atlayarak evden çıkılabilir ancak saçlar her zaman güzel görünmelidir. Evde en bakımsız haliyle oturan bir bayan bile en azından hoş görünecek bir topuzu başından eksik etmez.

Saçlar bu kadar önemliyken saç bakımı da asla ihmal edilmez. Bakım kremleri ya da özel kürler belirli aralıklarla uygulanır ki saçlar daha sağlıklı görünsün. Ancak hepimizin bildiği gibi her konuda sağlık temizlikten geçmektedir. Saç temizliği de daha bakımlı saçlara ulaşabilmenin ana şartıdır.RENK DEĞİŞTİRME

Saçlarımız en kıymetli aksesuarımızdır. Kıyafetlerimizle uyumunun yanı sıra genel olarak ifademiz üzerine de oldukça etkilidir. Bu nedenle saçlarımıza tıpkı cildimize gösterdiğimiz kadar titizlikle özen gösteririz. Ancak saçlar tüm bakımlara rağmen en kolay değişiklik yapılabilen kısmımızdır. Rengi, şekli ya da görüntüsünü gün aşırı değiştirebiliriz. Dolayısıyla saçlar her kadın için bir oyun alanıdır.

Uzmanlar bir moral bozukluğu ile en iyi mücadelenin kuaför salonundan geçtiğini açıklamışlardır. Bu nedenle de en ufak bir can sıkıntısında kuaförle yolumuzu kesiştiririz.
SAÇ ŞEKİLLENDİRME

Saçlarımızın mükemmel görünmesi her zaman istediğimiz bir şeydir. Kimi insanlar bu konuda şanslı doğarlar. Duştan çıktıktan sonra saçları kuaförden çıkmış gibi güzel ve bakımlı olur. Ancak çoğumuz bu kadar şanslı değilizdir.

Yapılan araştırmalar Anadolu coğrafyasında yaşayan kişilerin saçlarını dağınık dalgalı ve kabarık olarak genellemektedir ve bizler de saçlarımızın güzel görünmesi uğruna saatlerimizi harcamaktan çekinmeyiz.
SAÇ KESİMİ

Özellikle kadınlar için en kıymetli aksesuarlardan biri olan saçlar her zaman güzel görünsün istenir. Yapılan işlemlerin de iyi görünmesinin yolu bakımdan geçmektedir.

Bakımlı saç için tabi ki belirli aralıklarla saç bakım kürleri uygulamak gerekir ancak bu tek başına yeterli olmamaktadır. Bu nedenle saçların güzel ve sağlıklı görünmesinin bir yolu da saç kesiminden geçmektedir. Yeni kesilmiş ya da kesim şekli henüz bozulmamış bir saç her zaman için göze hoş görünecektir.
İNCE ÖRGÜ

Moda hayatımızın her yerine girmiş durumda. Okuduğumuz kitaplardan yediğimiz yemeklere kadar bir şekilde moda ile buluşuyoruz. Moda denildiğinde rahatsız kıyafetler aklımıza geliyor olsa da bir de madalyonun öteki yüzü var. Sokak modası. Daha çok rahatlığı baz alan bu moda akımı kişilerin günlük hayatlarını kolaylaştıracak unsurlar da içermektedir.

Söz konusu olan moda olunca saçları es geçmek hiç olmaz. Saçların da ayak uydurduğu bir sokak modası trendi vardır. Son dönemlerde popülaritesi oldukça artan ince örgü yani Afrika örgüsü de sokak modasının vazgeçilmezi olmak üzere.


PERMA

Kıvırcık ya da dalgalı ve hacimli saçlar her kadının hayalidir. Kimi zaman moda olarak düz saçlar literatüre geçiyor olsa da her zaman güzelliğini ve farklı havasını koruyan kıvırcık saçlar son dönemlerde yine moda olmaya başladı. Ancak bu sefer insanlar maşa kullanmaya ya da kırık fön ile su dalgası vermeye başladılar, oysa atladıkları bir şey var.

Saçları maşaladıkça ya da fön çektirdikçe kısa süreliğine güzel kıvırcıklara sahip oluruz ve tekrarlamak istediğinizde ise sürekli saçı yoran bir hale sokmuş olursunuz. Oysa perma gibi kalıcı kıvırcıklarla saçlar daha sağlıklı ve uzun ömürlü kıvırcık olurlar.


KAŞ BOYAMA


Güzellik sürekli yenilenmeyi gerektiren bir süreçtir. İşin içine yenilenme girince de en kolay değiştirilebilen etmen saç olduğundan hepimiz kuaförlerin yolunu tutarız. Aynada tam olarak ne görmek istiyorsak ona boyatırız saçlarımızı.

Sarı, kahverengi, kızıl ve siyah ana renk haline gelmiş olsa da onlarca ton çeşitliliği ile kozmetik sanayi bizlere hizmet eder durumdadır. Ayda bir renk değiştiriyor olmak saçlara çok büyük bir zarar vermeyeceğinden çoğu kişi ayda bir yenilenmeyi tercih etmektedirler.

RÖFLE


Saçlarımız tarzımızı belirleyen ana unsurlardır. Kimimiz doğallıktan yana olur hiçbir değişiklik yapmadan kullanırız kimimiz ise basit bir renk değiştirme ile yetinmez ve olmadık farklılıklar dener. Bu farklı uygulamalar genel olarak saça ışık vermesi amacıyla yapılan renklendirme işlemidir. Genel olarak röfle diye adlandırılsa da bu işleme biraz yakından bakıldığında balyaj, gölge ve renk kırma işlemleri de röfle olarak geçmektedir.

Röfle dediğimizde çoğumuzun aklına orta yaşlı bayanların saçlarında sıklıkla kullandıkları gölgelendirme işlemi gelmektedir. Aslında doğru şey zihnimizde canlanır ama röfle sadece bununla sınırlı değildir. Yukarıda da dediğimiz gibi balyajın da bir röfle türevi olduğu düşünülürse ana hatlarıyla röfleyi incelemekte fayda var.
SAÇ BAKIMI

Kadınlarda ve erkeklerde ortak öneme sahip saçlar genel görünüm için olmazsa olmazdır. Saçların her zaman güzel görünüme sahip olması da itina ile üzerine titremenizle mümkündür. Üzerine titremekten kasıt düzenli bakım yapmak ve saçı yıpratmayacak uygulamalara yönelmektir.

Anadolu'da yaşayan eski uygarlıklara bakıldığı zaman saçlarını defne ya da zeytinyağı sabunlarıyla yıkadıkları ve bir hastalık söz konusu ise kükürt sabunu kullandıklarına dair kalıntılar bulunmaktadır. Bu kişiler aynı zamanda saçlarını şekillendirmek amacıyla limon suyu kullanırlarmış. Jöle benzeri etkiyi limon ile sağlayan kişiler o zamanların daha az yıpratıcı hava şartlarında saç sağlıklarını korumayı başarırlarmış. Bu yöntemler şimdi uygulanmaya pek müsait olamamakta.

SAÇ ÖRGÜSÜ


İlkokulda annemizin saçımızı ördüğü zamanları hepimiz biliriz. Balıksırtı ya da kılçık diye anılan güzel modelleri annemiz yapsın diye ağlardık ancak düz örgü ile okula gitmeye mecbur bırakılırdık. İşte o örgülerin tamamı tekrar moda oldu. Tabi ki evrim geçirerek…

Evde kendi başınıza da yapacağınız örgülerden en zarif görüntüyü yakalamak istiyorsanız tabi ki işin uzmanlarına yani kuaförlere gidiyor olmanız gerekir. Kuaförler yüzünüzün şekline en uygun olan saç örgüsünü size yapıyor olacaklardır. Hatta saçınıza yapılacak bir topuz modelini bile örgüleri dahil ederek romantik görüntünüzü pekiştirebilirler.SAÇ DÜZLEŞTİRME

Anadolu topraklarında yaşayan nüfusun etnik kökeni incelendiğinde dalgalı saçların hakim olduğu görülmektedir. Kuaför salonundan çıkmış gibi düzenli dalgalar yerine her biri ayrı tarafa giden kabarık ve çirkin bir dalga söz konusu olduğundan her kadının başı saçlarıyla dertlerdir. Bu özgür ruhlu saçlarla baş etmenin en kolay yolu da bu saçları düzleştirmektir.

MAŞA İŞLEMİ


Kıvırcık ya da dalgalı saçların cazibesi her kadını etkiler. Doğuştan bu tip saça sahip olanlar şanslılardır ancak yapılan araştırmalar göstermektedir ki; Anadolu yarım adasında yaşayan halkın genlerden gelen saç yapısı genelde hafif dalgalı ve kuru. Yani kabarık, zor şekil alan, mat ve cansız… Ama her şey bu kadar da kötü değil. Bu tip saça yapılan herhangi bir uygulama bozulmadan birkaç gün kullanılabilmekte. Özellikle maşa ile yapılan bukleler doğru uygulanırsa en az 3-4 gün kullanılabilir.

Maşalı saçlar her kadının beğendiği ancak kendi başına uygulamaktan çekindiği bir işlemdir. Bu işlemin en doğru şekilde yapılanı tabi ki kuaförlerde yapılanıdır. Ancak evde kendi başınıza da dikkat ederek yapabilirsiniz.
KIRIK FÖN


Günlük yaşantımızda fönlenmiş saçlarda dolaşmak her kadının hoşuna gitmektedir. İpek gibi pırıl pırıl saçlar düz bir şekilde fönlendiğinde bir süre sonra saç derisine yapışıp basık bir görünüm oluşturabiliyor. Bu derde çare bulan kuaförler son dönemde kadınların severek kullandıkları kırık fön uygulamasını hayatlarımıza dahil ettiler. Bu uygulama ile hem başımıza yapışmayan yani basık durmayan hem de dalgalı bir saça sahip olmak çok kolaydır.

Kırık fön son dönemde moda oldu ancak isim olarak her kuaförde kırık fön olarak geçmemekte. Maşalı fön, Bebek fönü ya da Dalgalı fön gibi isimlerle de anılmaktadır. Evde de rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu fönde gerçekten iyi bir sonuç görmek istiyorsanız mutlaka işin uzmanından yardım almalısınız.FÖN ÇEKTİRMEK

Saçlarımız en kıymetli aksesuarımızdır. Bakımlı görünmenin başlıca etmeni saçlarımızın sağlıklı ve güzel görünmesidir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki ülkemiz kadınlarının çoğu saçlarının duştan çıktıktan sonraki halinden memnun değildir. Bu memnuniyetsizliği çeşitli uygulamalarla gidermeye çalışıyor olsak da her zaman için doğruyu yaptığımız söylenemez.

Eski zamanlarda insanlar sahip oldukları saçları düz bir hale getirmek için saçları ütüleme yöntemine giderlerdi. Fön uygulaması olsa da maliyetinden çekinen insanlar evde kendi başlarına saçlarını ütülediler. Doğal olarak da ciddi saç kayıpları ile karşılaştılar. Gelişen teknoloji saçlara ütü uygulamayı raflara kaldırmış olsa da düzleştirici denilen bir bela ile bulaştırdı.

Ütü sıcaklığına yakın bir sıcaklıkla saçları ezerek uygulanan bu düzleştirme işlemi sonucunda saçlar fönlenmiş kadar güzel görünüyor olsa da sık kullanımlarda saçlarda yanma ve yoğun kırıklar görülebilir. Bu nedenle saçlarımızı sağlıklı bir şekillendirme yöntemine gitmemiz ve bunu da en doğru fön ile gerçekleştirdiğimiz ortadadır.

All rights reserved Copyright © 2019
Current Life Marketing